2018 OpenAIR Participants & Sponsors

The people and companies that supported the 2018 Accessibility Internet Rally (OpenAIR) and include the following, all passionate about promoting digital inclusion and making the web a more welcoming, accessible place for all!

Program Chair:

Shilpi Kapoor
BarrierBreak

Advisory Board:

  • Brenda Adrian
    St Edward’s University
  • Roni Allen
    California State University, Long Beach
  • CB Averitt
    Deque Systems
  • Denis Boudreau
    Deque Systems
  • Bobby Brooks
    Knowbility
  • Bill Corrigan
    Dell.com
  • Hiram Kuykendall
    Knowbility Board (Retired)
  • Kathy Keller
    Texas Department of Family and Protective Services
  • Ron Lucey
    Texas Governor’s Committee on People with Disabilities
  • Mike Paciello
    The Paciello Group
  • Charu Pandhi
    IBM
  • Lewis Phillips
    AT&T
  • Glenda Sims
    Deque Systems
  • Gareth Ford Williams
    BBC

Knowbility Program Staff:

  • Carolyn Widen
    OpenAIR Coordinator
  • Jillian Fortin
    Communications Director
  • Jayne Cravens
    NPO Liaison
  • Marine Menier
    Dev Team Liaison
  • Robert Jolly
    Tech Lead

2018 OpenAIR Professional Teams:

  • Ax Mavericks
  • Bringing the Thunder
  • COGNIONS
  • Ax Evangelist
  • Hoosiers
  • The Inclusive Lab
  • Team GLIDE
  • True Ability
  • UXAbility
  • Indy-1
  • Indy-2
  • Indy-3
  • Indy-4

2018 OpenAIR State Agency Teams:

  • DSHS Web Services
  • Nothing but NET
  • Texas A&M Engineering Experiment Station (TEES)
  • Texas Commission on Environmental Quality
  • TxDOT Creative Services
  • CPA Web Team

2018 OpenAIR University Teams:

  • Ja4e
  • Pineapple Pizza
  • Team Equipe
  • The Benevolent Devils
  • Water Foxes
  • RILN Info
  • Byte Me
  • LoneStar-1
  • The CMYKs
  • Team Julia
  • The Wonder Squad
  • Universal Design Buffs
  • Meme Team
  • Team Allen
  • Team No-Sleep

2018 Team Mentors:

  • Suman Damera
  • Arparna Pasi
  • Steve Sawczyn
  • Raghavendra Satish Peri
  • Naveesha Maharaj
  • Sathish Kumar
  • Sandeep Tirumangalam
  • Amanda Rush
  • Birkir Gunnarsson
  • Rajendra Jaladi
  • Srinivasu Chakravarthula
  • Sarah Witherwax
  • Aleem Mohammed
  • Aidan Tierney
  • Saran Moorthy
  • Becky Gibson
  • Rabab Gomaa
  • Cory Bly
  • Nicolas Steenhout
  • Saroj Bala
  • Rachna Madhyani
  • Tim Harshbarger
  • Akash Singh
  • John Northup

2018 Judges:

  • Aaron Bangor
  • Aimee Roundtree
  • Ananya Kassahun
  • Brenda Adrian
  • Cory Cain
  • Charu Pandhi
  • Crystal Baker
  • Daniel Kinnunen
  • Dennis Lembree
  • Eric Eggert
  • Glenda Sims
  • Gökhan Boybek
  • Graeme Coleman
  • Hiram Kuykendall
  • Jason Hester
  • Jeanne Spellman
  • Jim Allan
  • Joe Burkhart
  • John Foliot
  • Kurt Mattes
  • Lewis Phillips
  • Luis Garcia
  • Martin Blaise
  • Michael Gower
  • Michael Moore
  • Priti Rohra
  • Rob Carr
  • Robert Jolly
  • Sharron Rush
  • Wilco Fiers
  • William Lawrence

Non Profit Organizations

  • American Federation for the Blind – Nebraska
  • Amarillo Children’s Home
  • Austin Tenant’s Council
  • Bellmore-Merrick NYC EMS
  • CapMac
  • Center for Disability and Development
  • EdenAcres Environmental Education
  • Elderserve
  • Ellipsis
  • Family to Family Network
  • Fashionable Adoptions
  • Fisterra Projects
  • Foothills Child Advocacy
  • Le Frigo Vert (Grocery)
  • Melanie Rush Davis Photography
  • MN Access Alliance
  • New Mexico AER
  • Partners for Youth with Disabilities
  • Recovery Refuge Peer Support
  • SOSSI
  • Space Coast Center for Indy Living
  • The Christi Center
  • Touch the Future
  • United Way of North Carolina